Jak dobrać prawidłową pielęgnację włosów do swojego rodzaju włosów?

Jak dobrać prawidłową pielęgnację włosów do swojego rodzaju włosów?
20-10-2023
0

Właściwa pielęgnacja rozpoczyna się od postawienia krótkiej diagnozy. Należy określić rodzaj włosów, rozpoznać ich potrzeby i ewentualne problemy.

Włosy są niewątpliwie naszą wizytówką i podobnie jak skóra, pełnią przede wszystkim funkcje ochronne oraz diagnostyczne. To one zabezpieczają nas m.in. przed czynnikami zewnętrznymi, a także informują o stanie zdrowia organizmu. Włosy, szczególnie u kobiet, są synonimem piękna i zdrowia. Aby zachować ich doskonały wygląd, a także zadbać o kondycję pasm należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, co ląduje na naszym talerzu, ale także dopasować pielęgnację do indywidualnych potrzeb. Dlatego tak ważna jest odpowiednia i prawidłowo dobrana pielęgnacja włosów aby zawsze wyglądały pięknie i zdrowo. Dopasowanie właściwej pielęgnacji wymaga odpowiedniej diagnozy włosów. 

Na rynku dostępnych jest multum produktów odpowiadających na wszelakie potrzeby pielęgnacyjne i regeneracyjne, lecz skąd wiedzieć, który produkt będzie odpowiedni dla Ciebie? Stosujemy różne odżywki, maski, olejki, wcierki, ampułki, zabiegi itp. lecz tak trudno jest zadbać o to, aby włosy prezentowały się tak, jak tego chcemy. Czy można coś z tym zrobić? Jak o nie dbać i jakich kosmetyków używać, by codziennie wykonana fryzura nie była dla nas problemem, a efekt końcowy okazał się takim, jakiego byśmy oczekiwali? 

Wbrew pozorom samodzielna diagnoza stanu włosów i skóry głowy nie jest taka trudna. Dzisiaj chcielibyśmy Wam podpowiedzieć jak można zdiagnozować swoje włosy i na jakie produkty należy zwróć uwagę aby zamierzone efekty pielęgnacyjne były zadawalające. W naszym innym artykule "Rodzaje i właściwości włosów ludzkich - charakterystyka i klasyfikacja" znajdziesz szczegółowe informacje odnośnie rodzajów i typów włosów ze szczegółową specyfikacją. W tym artykule po krótce scharakteryzujemy najważniejsze informacje, lecz w głównej mierze skupimy się na dopasowaniu odpowiednich produktów do potrzeb Twoich włosów!

Wiele z nas popełnia duży błąd, stosując kosmetyki nieodpowiednie do ich typu, sugerując się przy zakupie popularnością czy pozytywną opinią koleżanki. Zdarza się, iż używamy niewłaściwych produktów, źle i nieodpowiednio dobranych do naszych potrzeb. Określenie rodzaju włosów można podzielić na kilka różnych kategorii. Zebraliśmy dla Was najważniejsze kryteria i na ich podstawie pogrupowaliśmy kategorie w naszym sklepie. 

 

Z tego wpisu dowiesz się:

Rodzaje włosów – po co i jak je określać?

Rodzaj włosów można określić na podstawie ich wyglądu i łatwości w układaniu. Niezwykle istotny jest aktualny stan włosów oraz skóry głowy. Najprostszym podziałem na typy włosów jest ten opierający się na ilości wydzielanego przez skórę głowy sebum. Wpływa to na ich nawilżenie i jakość. Wyróżniamy więc podstawowe rodzaje włosów: suche, normalne i przetłuszczające się. Dodatkowo wyróżnia się następujące typy włosów: mieszane, cienkie i delikatne oraz zniszczone. Ponadto, możemy podzielić je również na kategorie ze względu na ich właściwości oraz budowę takie jak: kolor, skręt, grubość, objętość czy też porowatość. Warto wszystkie te elementy wziąć pod uwagę, aby w prawidłowy sposób dobrać odpowiedni kosmetyk odpowiadający na nasze potrzeby i ewentualne problemy. Każdy z tych typów charakteryzują inne potrzeby pielęgnacyjne, i każdy z nas zmaga się z innymi problemami, które należy w odpowiednich kolejnościach eliminować. W prawidłowym doborze kosmetyków do codziennej pielęgnacji naszych włosów pomoże nam przyporządkowanie ich do konkretnej kategorii.

Naturalna kondycja włosów

Zdrowe włosy to nie tylko sprawa genów? Na ich stan wpływa kondycja całego naszego organizmu, dieta i czynności pielęgnacyjne. Warto zadbać o odpowiednią podaż produktów zapewniających odpowiedni poziom witaminy B7 (biotyny), witaminy B6, A i C, cynku, miedzi, żelaza i selenu. Genetyczne uwarunkowanie ma jednak największy wpływ na naturalny wygląd włosów. To, jaki rodzaj skóry posiadamy, wpływa na typ włosów. Każdy typ włosów przetłuszcza się naturalnie, jednak u niektórych osób proces ten zachodzić będzie szybciej, a u innych wolniej. W ten sposób rozróżnić można włosy: 

Normalne
S
uche
P
rzetłuszczające się
M
ieszane
Ci
enkie i delikatne
Z
niszczone

Włosy z łupieżem

Podział na te rodzaje ma związek z ilością i częstością wydzielania łoju skórnego (sebum) przez gruczoły łojowe zlokalizowane obok każdego mieszka włosowego. Naturalnym zadaniem łoju skórnego jest nawilżenie i ochrona łodygi włosa. Na ilość wydzielanego sebum wpływ mają również gospodarka hormonalna, dieta, stosowana pielęgnacja, choroby oraz stres.

Jak zbudowany jest włos? 

Włosy są naturalnymi wytworami rogowymi naskórka. Włos składa się z łodygi, która wystaje nad powierzchnię oraz z korzenia w skórze. Korzeń włosa znajduje się w środku mieszka włosowego i jest zakończony cebulką połączoną z brodawką włosa. Z cebulki włosowej wyrasta włos. Bardzo ważna w budowie włosa jest brodawka, która transportuje substancje odżywcze do cebulki. Cebulka (jej mniej znana nazwa to opuszka). Jest to jedyny żywy, skłonny do podziałów fragment włosa, czyli jego serce i korzeń, którego zdrowie determinuje wygląd i kondycję włosa. Cebulka - jest miejscem powstawania włosa. W jej wnętrzu łączą się wszystkie warstwy nabłonka, by stworzyć jedno, wspólne skupienie komórek o jasnym (blond) lub ciemniejszym (od rudego aż po czarne) zabarwieniu. To z cebulki wyrasta łodyga włosa, a także tworzą się warstwy nabłonkowe okalające ją. Łodyga włosa składa się z trzech warstw: rdzeniowej, korowej i powłoczki włosa. To ją widzimy, wyrastająca ze skóry, czyli dla nas najistotniejsza część. To właśnie na wyglądzie łodygi włosa tak bardzo nam zależy. Z tego względu tak intensywnie dbamy o włosy by był piękne, mocne i zdrowe.

Warstwa rdzeniowa rdzeń włosa, zazwyczaj występuje w bardzo grubych włosach, jest zlokalizowana w osi włosa i nie stanowi trwałej części włosa.
Warstwa korowa kora włosa - główny składnik włosa, stanowi ok. 80% jego łącznej masy, jest zbudowana z wydłużonych zrogowaciałych komórek, to tutaj znajdują się pigmenty decydujące o kolorze włosów oraz włóknistych komórek, które mają wpływ na to, czy włos jest podatny na odkształcenia i stylizację,
Osłonka zewnętrzna łuska włosowa - warstwa zewnętrzna, obejmująca korę, stanowiąca ok. 13% łącznej masy włosa, ma funkcje ochronne, składa się z kilku warstw bezbarwnych, przezroczystych osłonek łusek keratyny. Są one niezmiernie ważne: mają znaczny wpływ na kondycję i wygląd włosa, wiele też mówią nam o tym, jak skutecznie pielęgnować pasma. Łuski keratynowe definiują włos: tworzą kryterium jego kondycji nazywany porowatością - im mocniej przylegają do kory włosa, tym gładszy i bardziej lśniący bywa włos. Układają się one dachówkowato, trochę jak łuski porastające szyszkę świerku.
Cement komórkowy - między kolejnymi nieco zróżnicowanymi łuskami włosa znajduje się tzw. cement komórkowy. Zbudowany jest on z ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów. Cement komórkowy jest osłoną chroniącą wewnętrzne, delikatniejsze łuski keratynowe przed zniszczeniem, zapobiega utracie nawilżenia i chroni całą łodygę przed utratą wody.

Zatem jak określić rodzaj swoich włosów i co używać do ich pielęgnacji?

Zacznij od krótkiej diagnozy. Określ rodzaj włosów, rozpoznaj ich potrzeby i ewentualne problemy. Mamy nadzieję że nasza ściągawka pomoże Ci przeanalizować dotychczasowe przygody Twoich włosach i pozwoli zrozumieć Twoje nawyki i będzie Ci dużo łatwiej dobrać odpowiednią pielęgnację!

Aktualny stan włosów
Stan skóry głowy
Typ włosów
Rodzaj włosów
Kolor włosów
Grubość włosów
Objętość włosów​
Porowatość włosów

Cienkie - mają bardzo małą średnicę, gdzie pojedyncze pasma są ledwie wyczuwalne pod dotykiem 
Normalne - mają średnicę odrobinę mniejszą, niż dziurka od igły
Grube - mają średnicę o grubości dziurki od igły

Właściwa diagnoza to pierwszy krok do zdrowo wyglądających włosów!

Odpowiednia pielęgnacja dla każdego rodzaju włosów

Kryteriów podziału włosów może być bardzo dużo, wszystkich używamy w różnych sytuacjach, by opisać daną cechę. Jednak zazwyczaj podziały te się zazębiają. I tak włosy niskoporowate to zazwyczaj włosy cienkie, proste i normalne. A włosy kręcone są grube, średnio lub wysokoporowate i suche itp., choć na pewno znajdą się włosy, które wymykają się jakimkolwiek podziałom. Teraz jak już potrafisz określić jakie są Twoje włosy, będzie Ci zdecydowanie łatwiej dobierać odpowiednie kosmetyki do swoich potrzeb!

Włosy normalne
Włosy suche
Włosy przetłuszczające się
Włosy mieszane
Włosy cienkie i delikatne
Włosy zniszczone
Włosy z łupieżem

Wbrew pozorom nie tak łatwo jest dobrać odpowiednie kosmetyki do konkretnego typu włosów i ich rodzaju. Warto więc bazując na powyższych informacjach, określić do jakiej grupy należą nasze włosy i na tej podstawie postawić na ich odpowiednią pielęgnację. Może to być pierwszy krok do poprawy ich wyglądu, ale i do uzyskania lepszej ich kondycji. Jeśli masz trudność w ocenie stanu swoich włosów, warto wykonać specjalistyczne badania u trychologa, który oceni ich strukturę i pomoże dopasować pielęgnację.

Wiedz i pamiętaj, że:

  • jeśli skóra Twojej głowy jest podrażniona, zaczerwieniona lub pojawiły się rany, poradź się lekarza. Nie wskazane jest wykonywanie żadnych zabiegów fryzjerskich, a nawet strzyżenia. Unikaj też peelingu skóry głowy.
  • jeśli Twoje włosy należą do grupy przetłuszczających się, wykonuj regularnie peeling skóry głowy. Unikaj stosowania odżywek do włosów blisko skóry głowy.

  • jeśli Twoje włosy są cienkie i delikatne, wybieraj produkty dedykowane tej grupie włosów. Takie kosmetyki zawierają lżejsze oleje, często sięgaj po lekkie odżywki w spray’u.

  • jeśli Twoje włosy są zniszczone, regularnie dostarczaj im wszystkich składników odżywczych: proteiny, emolienty i humektanty.

  • jeśli super kosmetyk działa genialnie na włosy koleżanki, niestety nie oznacza to, że tak samo będzie działał na Twoje włosy. 

  • szampon do włosów, (mimo nazwy!) powinien być dobierany przede wszystkim pod kątem skóry głowy. To skalp, a nie włosy, myjemy szamponem i nie ma potrzeby rozprowadzać go na całych puklach. Wystarczy, że spłuczemy wytworzoną na skórze pianę po całej długości włosów. To najważniejsza zasada!

  • odżywkę aplikuj równomiernie na całej długości włosów (omijając skórę głowy), na porządnie osuszone ręcznikiem włosy aby uniknąć rozcieńczania produktu z nadmiarem wody, który mógł pozostać na włosach.

  • prawidłowe rozczesywanie włosów to także ich pielęgnacja, unikaj tarcia, (to niszczy łuski)!

  • stylizacja włosów tylko i wyłącznie z termoochroną i odpowiednimi kosmetykami, unikaj gorącego nawiewu!

  • dostarczenie odpowiednich witamin i minerałów to podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, zadbaj więc o właściwą dietę swoją i Twoich włosów oraz jak najspokojniejszy styl życia!

 

Włosy są mocne i sprężyste. Typowy, niezniszczony włos może unieść około 90 g. Przeciętna osoba ma około 100.000 włosów, tak więc można by na nich zawiesić 9.000 kg! 

Poniżej przedstawiamy Ci odpowiednio posegregowane produkty, które warto posiadać w swojej łazience!

Jaki produkt chciałabyś dodać do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

Uzupełnienie pielęgnacji o właściwy produkt może pomóc Ci w uzyskaniu zdrowo-wyglądających włosów!

PEELING DO SKALPU

Skóra głowy potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby włosy wyglądały na zdrowe, dlatego też istotna jest jej właściwa pielęgnacja i oczyszczanie.

SERUM DO SKÓRY GŁOWY

Problemy związane z włosami często wynikają z zaburzenia równowagi skóry głowy, odpowiednio dobrane serum do skóry głowy może wpłynąć na poprawienie kondycji całych włosów.

TERMOOCHRONA DO WŁOSÓW

Produkty termoochronne wygładzają pasma włosów, ułatwiają stylizację, a także chronią włosy przez zniszczeniem ich struktury w wyniku działania ciepła.

OLEJKI DO WŁOSÓW

Moc składników zamkniętych w formule olejków do włosów powoduje, iż włosy stają się miękkie, lśniące i wyglądają zdrowo.

SUCHE SZAMPONY​ DO WŁOSÓW​​​

W dni, gdy nie myjesz włosów suchy szampon jest idealnym rozwiązaniem powodującym efekt odświeżenia i uniesienia włosów.

ODŚWIEŻENIE SKRĘTU​​​​​​ LOKÓW

Produkty podkreślające skręt wzmacniają sprężystość fal i loków, zmniejszają puszenie się, a jednocześnie pozostawiają efekt lśniących włosów.

PIELĘGNACJA NA NOC

Tak jak skóra twarzy, włosy także wymagają odpowiednio dopasowanej pielęgnacji w ciągu nocy.

KURACJE DO WŁOSÓW

Produkty najsilniej działające w dziedzinie regeneracji, odbudowy i pielęgnacji włosów.

Jakie są Twoje główne problemy i potrzeby?

Twoje główne problemy i potrzeby to te, które chciałabyś zaadresować w pierwszej kolejności.

WYPADANIE WŁOSÓW

Włosy stały się osłabione w wyniku działania wewnętrznych (hormony, stres, dieta) lub zewnętrznych czynników (zanieczyszczenia, styl życia). Włókna włosów stają się osłabione i podatne na uszkodzenia.

PIELĘGNACJA BLONDÓW

Rozjaśniane włosy zostały pozbawione składników odżywczych i nawilżenia. Co więcej, na włosach blond zachodzi proces utleniania, prowadząc do powstawiania efektu "żółtych" pasm.

SUCHE I MATOWE WŁOSY

Suche włosy są matowe i chropowate w dotyku. Na utratę nawilżenia wpływają czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, włosy stają się szorstkie i zaczynają rozdwajać się na końcach. 

ŁUPIEŻ ŁUSZCZENIE

Łupież jest problemem skórnym, który objawia się jako łuszczenie naskórka oraz uczucie swędzenia skóry głowy powodującego dyskomfort.

WRAŻLIWA SKÓRA GŁOWY

Wrażliwa skóra głowy objawia się uczuciem pieczenia powodującego dyskomfort, przyczyną mogą być wewnętrzne jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe.

PIELĘGNACJA ANTI-AGE

Z wiekiem włosy stają się osłabione, matowe i cienkie, a skóra głowy bardziej sucha i wrażliwa.

ZNISZCZONE WŁOSY

Struktura włosów została zniszczona przez zabiegi chemiczne, termiczne i mechaniczne. Włókna są osłabione i podatne na uszkodzenia.

PRZETŁUSZCZAJĄCE WŁOSY

Naturalna produkcja sebum pozwala na utrzymanie zdrowo wyglądających włosów, dopiero jego nadprodukcja powoduje problemy z przetuszczaniem się, swędzeniem, a także czasem nieprzyjemnym zapachem.

OCHRONA KOLORU UV

Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza na plaży gdzie włosy są również narażone na podrażnienie przez sól i piasek, może prowadzić do poczucia suchych włosów.

ZBYT MAŁA OBJĘTOŚĆ

Utrata objętości włókien włosowych wpływa na spadek ich sprężystości i zmianę ich struktury.

WYPŁUKIWANIE KOLORU

Wymywanie koloru z koloryzowanych włosów z czasem powoduje jego blaknięcie, przez co włosy stają się matowe i suche.

ZREDUKOWANIE PUSZENIA

Wysokoporowate i suche włosy puszą się, gdy wilgotność powietrza jest wyższa, niż poziom nawodnienia Twoich włosów.

ŁAMLIWE I OSŁABIONE

Osłabione włosy stają się podatne na uszkodzenia, co powoduje iż trudniej jest zapuścić je na długości.

WŁOSY BEZ POŁYSKU

Włosy pozbawione połysku stają się matowe. Często jest to wynikiem nierównej struktury na powierzchni włókien.

ZESTRESOWANE WŁOSY

Efekt zaburzeń hormonalnych, w tym wywołanych kłopotami z tarczycą, nadmiaru nerwów oraz przyjmowania niektórych leków.

ROZDWAJAJĄCE SIĘ KOŃCÓWKI

Zaczynają się rozdwajać, gdy ich zewnętrzna warstwa ulega uszkodzeniu, prowadząc do ich pękania lub strzępienia się. Często towarzyszy temu łamanie się włosów, suche i martwe końcówki.

Pozdrawiamy Serdecznie! Zespół KAROhurt.pl

P.S. Podobał Ci się nasz artykuł? Będziemy wdzięczni za komentarz :) Interesuje Cię więcej? Chcesz o coś zapytać? Śmiało! Jesteśmy do Waszej dyspozycji!

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Oceń wpis
[brak]
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź