Rodzaje i właściwości włosów ludzkich - charakterystyka i klasyfikacja

Rodzaje i właściwości włosów ludzkich - charakterystyka i klasyfikacja
16-10-2023
0

Całkowita ilość włosów terminalnych na głowie to ok. 100 tysięcy i waha się w zależności od koloru włosów. Blondyni mają na ogół ok. 30 % więcej włosów niż bruneci czy ludzie z włosami rudymi.

Włosy należące do tworów nabłonkowych skóry u człowieka spełniają dwie podstawowe funkcje: stanowią czynnik o działaniu psychologicznym (piękne, zdrowe, zadbane, o dobrze dobranej kolorystyce i kształcie fryzury podnoszą poczucie własnej pewności i atrakcyjności) oraz pełnią funkcję ochronną (chronią przed zimnem, promieniowaniem UV). Owłosienie ciała ludzkiego stanowi również rodzaj receptora odbierającego bodźce zmysłowe. Dzisiaj ogromny wpływ na owłosienie, jego intensywność, kształt i występowanie ma moda, która nie tylko wpływa na pożądaną długość włosów na głowie, ale również wymusza na przykład całkowitą depilację włosów nóg czy brody.

Naturalna kondycja włosów

Zdrowe włosy to nie tylko sprawa genów? Na ich stan wpływa kondycja całego naszego organizmu, dieta i czynności pielęgnacyjne. Warto zadbać o odpowiednią podaż produktów zapewniających odpowiedni poziom witaminy B7 (biotyny), witaminy B6, A i C, cynku, miedzi, żelaza i selenu. Genetyczne uwarunkowanie ma jednak największy wpływ na naturalny wygląd włosów. To, jaki rodzaj skóry posiadamy, wpływa na typ włosów. Każdy typ włosów przetłuszcza się naturalnie, jednak u niektórych osób proces ten zachodzić będzie szybciej, a u innych wolniej. W ten sposób rozróżnić można włosy: 

Normalne
Suche
Przetłuszczające się
Mieszane
Cienkie i delikatne
Zniszczone

Włosy z łupieżem

Podział na te rodzaje ma związek z ilością i częstością wydzielania łoju skórnego (sebum) przez gruczoły łojowe zlokalizowane obok każdego mieszka włosowego. Naturalnym zadaniem łoju skórnego jest nawilżenie i ochrona łodygi włosa. Na ilość wydzielanego sebum wpływ mają również gospodarka hormonalna, dieta, stosowana pielęgnacja, choroby oraz stres.

Budowa włosów

Włosy są naturalnymi wytworami rogowymi naskórka. Włos składa się z łodygi, która wystaje nad powierzchnię oraz z korzenia w skórze. Korzeń włosa znajduje się w środku mieszka włosowego i jest zakończony cebulką połączoną z brodawką włosa. Z cebulki włosowej wyrasta włos. Bardzo ważna w budowie włosa jest brodawka, która transportuje substancje odżywcze do cebulki. Cebulka (jej mniej znana nazwa to opuszka). Jest to jedyny żywy, skłonny do podziałów fragment włosa, czyli jego serce i korzeń, którego zdrowie determinuje wygląd i kondycję włosa. Cebulka - jest miejscem powstawania włosa. W jej wnętrzu łączą się wszystkie warstwy nabłonka, by stworzyć jedno, wspólne skupienie komórek o jasnym (blond) lub ciemniejszym (od rudego aż po czarne) zabarwieniu. To z cebulki wyrasta łodyga włosa, a także tworzą się warstwy nabłonkowe okalające ją. Łodyga włosa składa się z trzech warstw: rdzeniowej, korowej i powłoczki włosa. To ją widzimy, wyrastająca ze skóry, czyli dla nas najistotniejsza część. To właśnie na wyglądzie łodygi włosa tak bardzo nam zależy. Z tego względu tak intensywnie dbamy o włosy by był piękne, mocne i zdrowe.

 

Warstwa rdzeniowa rdzeń włosa, jest zlokalizowana w osi włosa i nie stanowi trwałej części włosa. Nie jest on stałym jego składnikiem, występuje tylko we włosach grubszych i to nie zawsze. Składa się z 1 - 2 szeregów poprzecznie spłaszczonych komórek zawierających niewiele ziarenek barwnikowych i nie tak silnie zrogowaciałych, jak komórki warstwy korowej. Często zawiera małe pęcherzyki gazu, wówczas włos wydaje się siwy czy biały
Warstwa korowa kora włosa - główny składnik włosa, stanowi ok. 80% jego łącznej masy, jest zbudowana z wydłużonych zrogowaciałych komórek, to tutaj znajdują się pigmenty decydujące o kolorze włosów oraz włóknistych komórek, które mają wpływ na to, czy włos jest podatny na odkształcenia i stylizację. W kierunku podłużnym przez komórki kory przewijają się włókna nabłonkowe głównie dzięki nim włos podwójnie załamuje światło i im też zawdzięcza sprężystość i odporność na pociąganie. Komórki warstwy korowej składają się z mniejszych elementów zwanych makrowłóknami, wewnątrz których znajdują się jeszcze mniejsze mikrowłókienka.
Osłonka zewnętrzna łuska włosowa - warstwa zewnętrzna, obejmująca korę, stanowiąca ok. 13% łącznej masy włosa, ma funkcje ochronne, składa się z kilku warstw bezbarwnych, przezroczystych osłonek łusek keratyny. Są one niezmiernie ważne: mają znaczny wpływ na kondycję i wygląd włosa, wiele też mówią nam o tym, jak skutecznie pielęgnować pasma. Łuski keratynowe definiują włos: tworzą kryterium jego kondycji nazywany porowatością - im mocniej przylegają do kory włosa, tym gładszy i bardziej lśniący bywa włos. Układają się one dachówkowato, trochę jak łuski porastające szyszkę świerku.Chronią one wnętrze włosa przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV, a także wpływają na zawartość wody we wnętrzu włosa.
Cement komórkowy - między kolejnymi nieco zróżnicowanymi łuskami włosa znajduje się tzw. cement komórkowy. Zbudowany jest on z ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów. Cement komórkowy jest osłoną chroniącą wewnętrzne, delikatniejsze łuski keratynowe przed zniszczeniem, zapobiega utracie nawilżenia i chroni całą łodygę przed utratą wody.

Skład chemiczny włosów

Biorąc pod uwagę skład chemiczny włosów, zdrowy włos składa się z:

protein (ok. 80 %),
wody (ok. 10–15%),
pigmentów, minerałów, lipidów (stanowią razem ok. 5–10 %).

Proteiny tworzą we włosach keratynę, czyli wytrzymałe na zginanie zrogowaciałe białka. Keratyna budująca włos występuje w dwóch postaciach jako keratyna:
włóknista która tworzy korę i naskórek
amorficzna stanowiąca międzykomórkowy materiał wiążący wypełniający szczeliny w trzonie oraz łuskach, scalająca strukturę włóknistą i łuski oraz zapewniająca włosom elastyczność.

Odpowiedni budulec do budowy włosów organizm uzyskuje głównie z białka pokarmów. Potrzebne są jednak również substancje energetyczne takie jak glukoza, witaminy (A, E, z grupy B), liczne biopierwiastki (żelazo, miedź, selen, cynk). Biopierwiastki stymulują tempo wzrostu i podnoszą wytrzymałość włosów. Szczególnie ważna jest siarka, ponieważ ten pierwiastek zawarty jest w białku keratynowym. Utworzone mostki dwusiarczkowe łączą keratynę w trwały łańcuch zapewniający sprężystą i niełamliwą konstrukcję włosa. Wiązania w postaci „mostków dwusiarczkowych” są niepowtarzalne, a więc u każdego człowieka inne. Ten niepowtarzalny układ decyduje o oryginalnym wyglądzie włosów, na przykład o tym, czy są one proste, czy kręcone, cienkie, czy grube.

 

Okres wzrastania to nawet 5–6 lat. Przeciętnie osiągają długość 60–70 cm, ale mogą być znacznie dłuższe. W ciągu 1 miesiąca wzrastają o około 1cm. Na głowie włosy wyrastają w skupieniach po dwa do pięciu. W sumie liczba ich wynosi ok.120 tysięcy.

Charakterystyka i klasyfikacja

Diagnoza włosów i skóry głowy

Diagnozy włosów to podstawa dobrania właściwej ich pielęgnacji. Wiele z nas popełnia duży błąd, stosując kosmetyki nieodpowiednie do ich typu, sugerując się przy zakupie popularnością czy pozytywną opinią koleżanki. Zdarza się, iż używamy niewłaściwych produktów, źle i nieodpowiednio dobranych do naszych potrzeb. Każde włosy są inne dlatego potrzebują spersonalizowanej pielęgnacji. W prawidłowym doborze kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów pomoże nam przyporządkowanie ich do konkretnej kategorii. Patrząc na nasze włosy, tutaj podzielić możemy je na kilka kategorii ze względu na kolor, skręt, grubość, objętość czy też porowatość. Ponadto, niezwykle istotny jest także i ich rodzaj oraz aktualny stan włosów oraz skóry głowy. Warto wszystkie te elementy wziąć pod uwagę, aby w prawidłowy sposób dobrać odpowiedni kosmetyk odpowiadający na nasze potrzeby i ewentualne problemy.

Aktualny stan włosów

Od tego określenia dobrze jest zacząć swoją spersonalizowaną diagnozę włosów. Przeanalizowanie dotychczasowych przygód na swoich włosach pozwoli zrozumieć Twoje nawyki i pozwoli dobrać odpowiednią pielęgnację.

Naturalne - to włosy, które nigdy nie były poddane koloryzacji, rozjaśnianiu, ani innym zabiegom. Zniszczenie włosów zwykle wynika z czynników środowiskowych, bądź niewłaściwych nawyków.
Koloryzowane - włosy były poddane koloryzacji w ostatnim czasie, co mogło wpłynąć na osłabienie ich struktury.
Z pasemkami/rozjaśniane - włosy były poddane rozjaśnianiu z wykorzystaniem składników chemicznych, które mogły spowodować osłabienie ich struktury.
Z trwałą - skręt włosów został uzyskany za pomocą trwałej ondulacji.
Prostowane - włosy zostały wyprostowane przy wykorzystaniu specjalistycznych zabiegów na bazie składników chemicznych.

Stan skóry głowy

Kondycja skóry głowy wpływa na zdrowy wygląd włosów. Zalegająca na skórze głowy wydzielina gruczołów łojowych tworzy dla niej lipidowy płaszcz ochronny, a także nadaje włosom ładny blask. Z drugiej jednak strony nadmiar produkowanego sebum psuje wygląd włosów. Pokryte grubą, tłustą warstwą stają się nieatrakcyjne, mają nieświeży wygląd, a fryzura jest nietrwała. Dlatego ważne jest aby szampony dobierać do skóry głowy a maski i odżywki do włosówStan skóry głowy jest szczególnie ważny, bowiem przekłada się na kondycję włosów. Sucha skóra na głowie swędzi, a w wyniku drapania podrażniamy ją jeszcze bardziej. Przy suchej skórze głowy pojawia się także charakterystyczny „łupież”, czyli sypiące się białe płaty naskórka.

Normalna zdrowo wyglądająca - nie doświadczasz dyskomfortu skóry głowy ani wypadania włosów  
Sucha przesuszona - Twoja skóra głowy jest wrażliwa, masz poczucie napięcia skóry, możesz doświadczać problemów z łuszczeniem się naskórka  
Tłusta przetłuszczająca się - skóra głowy jest wynikiem nadmiernej produkcji sebum, co powoduje poczucie dyskomfortu, sklejanie się pasm włosów, a także łupież  
Swędząca - Twoja skóra głowy swędzi, co powoduje duży dyskomfort, możesz doświadczać problemów z łuszczeniem się naskórka  
Łuszcząca się - objawem łuszczenia się skóry są widoczne białe płatki przy skórze głowy

Typ włosów

Autorem tego podziału jest Andre Walker, fryzjer gwiazd, który opracował autorski system rozpoznawania typu włosów. Stylista wyróżnił 10 typów włosów, a czynnikiem różnicującym jest sposób, w jaki włosy się skręcają.

Typ 1. Włosy proste. To takie, które nie odkształcają się i nie wywijają. Zazwyczaj są oklapnięte u nasady i niechętne do współpracy przy stylizacjach. Łatwo je obciążyć, ale z natury są miękkie i błyszczące. Włókna włosów prostych mają okrągły kształt, dzięki czemu utrzymują taką samą strukturę przy skórze głowy i na długości.
1A Włosy proste i cienkie
1B Włosy proste i średniej grubości
1C Włosy prosty i gruby

Typ 2. Włosy falowane. To włosy, które są w połowie drogi między prostymi, a kręconymi. Bardziej niesforne, mogą wywijać się na końcach mimo prostowania. Przy odrobinie wilgoci puszą się. Włosy falowane nie kręcą się, lecz nie są też naturalnie proste.
2A Włosy falowane o lekkim skręcie
2B Włosy falowane o umiarkowanym skręcie.
2C Włosy falowane o mocnym skręcie.

Typ 3. Włosy kręcone. Do tego typu należą przeróżne loki, spirale i loczki. Siła skrętu jest duża i na pierwszy rzut oka widać, że włosy są kręcone. Są to włosy przeważnie dość suche, zwłaszcza na końcach. Włosy kręcone to włosy o luźnych skrętach, a także o mocnych lokach.
3A Włosy kręcone o luźnym skręcie
3B Włosy kręcone o mocniejszym i drobniejszym skręcie
3C Mocno skręcone loki o najdrobniejszym skręcie 

Typ 4. Włosy sprężynkowe (afro). To włosy typowe dla rdzennych mieszkańców Afryki i Australii oraz ich potomków. Są z natury raczej suche, puszące się i łamliwe. Są skręcone w drobne, cienkie spirale przypominające sprężynki. Włosy sprężynkowate zwane również supełkowe cechują się mocnym skrętem przypominającym spirale.
4A Włosy drobno i ciasno skręcone
4B Włosy afro o drobnym, zygzakowatym skręcie
4C Włosy afro o najdrobniejszym, chaotycznym skręcie, w dotyku miękkie, wełniaste

Jak określić swój typ włosa ze względu na skręt? Należy umyć włosy, nie stosować odżywki ani innego preparatu i zaczekać aż same wyschną. Potem można przyjrzeć się jak naturalnie układają się nasze włosy i jak skręcają się kosmyki.

Rodzaj włosów

Najbardziej znany podział, obejmujący wiele czynników jednocześnie. Bierze pod uwagę wygląd i kondycję włosów, a także stan skóry głowy.

Włosy normalne są miękkie i sprężyste, nie przetłuszczają się. Łatwo je pielęgnować, ponieważ po myciu zazwyczaj same się układają.
Włosy suche gruczoły w skórze głowy wytarzają za małą ilość sebum co prowadzi do tego, że włosy są sztywne i szorstkie. Z powodu niedostatecznego nawilżenia z łatwością się łamią. Suche włosy są zniszczone, pozbawione nawilżających olejków, które nadają blasku i miękkości, a wszystko to zazwyczaj za sprawą zbyt intensywnych środków do pielęgnacji włosów, częstej stylizacji fryzury na gorąco, długotrwałego działania na włosy słońca i wiatru oraz zabiegów chemicznych.
Włosy przetłuszczające się w efekcie nadprodukcji gruczołów łojowych, na skórze głowy tworzy się zbyt gruba warstwa sebum, przez co włosy są wiotkie, oklapnięte i trudne do wystylizowania. Sebum zatyka pory skóry głowy, uniemożliwiając jej normalne oddychanie, co w następstwie obciąża włosy. Włosy przetłuszczające się są tłuste w dotyku, świecą się, często ich pasma są pozlepiane. Mają też skłonność do łupieżu i wypadania. Szybkie przetłuszczanie się włosów jest najczęściej skutkiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry.
Włosy delikatne i cienkie na ogół są nieposłuszne, trudne do układania i często nadmiernie się elektryzują. Słabość i cienka struktura włosów może być uwarunkowana genetycznie, ale może też być powodowana silnym stresem, zaburzeniami hormonalnymi lub na przykład złą dietą. Włosy tego typu są o 25% cieńsze niż włosy normalne, co daje widoczne wrażenie przerzedzenia. Cienkie włosy szybko tracą połysk i sprężystość, często się łamią i rozdwajają.
Włosy zniszczone i uwrażliwione to dokładne przeciwieństwo włosów normalnych. Ich łuski nie są ułożone dachówkowato, tylko rozchylone i połamane, dlatego też włosy te są matowe, nie odbijają światła, zawierają zbyt mało wilgoci. Takie rodzaje włosów są suche, szorstkie, łamliwe, osłabione i tępe, a jednocześnie sztywne. Łatwo się plączą i są trudne do rozczesania. Czynników, które mogą powodować zniszczenie i uwrażliwienie włosa jest wiele. Od mechanicznych po termiczne i chemiczne. 
Włosy mieszane analogicznie do cery mieszanej, są rodzajem włosów, który wymaga specyficznej pielęgnacji. Są to włosy przetłuszczające się u nasady, a suche i łamliwe na końcach.
Włosy z łupieżem łupież jest efektem zakłócenia naturalnego procesu wytwarzania i złuszczania komórek naskórka. Na skórze głowy gromadzą się łuski i resztki martwych komórek, które widoczne są jako biały proszek na głowie i ubraniach.

Kolor włosów

Włosy są naturalnie zabarwione przez pigment zwany melaniną, która stanowi ok.3 % masy włosa. Melanina wytwarzana jest w macierzy włosa przez komórki określane jako melanocyty. Zawartość melaniny wzrasta w warstwie korowej włosa od wewnątrz na zewnątrz. Najwięcej jest jej w warstwie zewnętrznej tuż pod łuską włosa. Komórki osłonki nie zawierają melaniny. Są przezroczyste. We włosach występują dwa rodzaje melanin:

eumelanina – brązowo – czarny pigment (odpowiada za poziom kolorystyczny włosów)
feomelanina – żółto – pomarańczowo – czerwony pigment (nadaje odcień włosom)

Melaniny są związkami zbudowanymi głównie z pochodnych indolu. Zapewniają wysoką trwałość koloru naturalnego włosów poprzez to, że są nierozpuszczalne w wodzie, odporne na działanie światła, podwyższonej temperatury i trudno rozkładane przez enzymy. Tylko silne utleniacze powodują całkowity rozpad melaniny, a łagodne w środowisku zasadowym tylko rozjaśniają włosy. Melaniny chronią strukturę włosa przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Kolor włosów zależy od odcienia, rodzaju i ilości występujących w nich melanin. We włosach zawsze występują jednocześnie oba rodzaje melanin. Włosy ciemne, brązowe i czarne posiadają więcej eumelaniny, natomiast włosy blond i rude feomelaniny. Jeżeli całkowicie brakuje melanin, włos staje się siwy. Odcień włosów zależy nie od ilości, ale od proporcji między eumelaniną i feomelaniną. Włosy, w których nie ma melaniny są bezbarwne, wydają się białe bądź jasnożółte. Kolor włosów człowieka i czas siwienia w największym stopniu zależy od cech genetycznych, ale uwarunkowany jest również czynnością hormonów. Produkcja pigmentów maleje wraz z wiekiem. Tak zwany proces siwienia może rozpocząć się już około 30 roku życia, ale może wystąpić zarówno wcześniej, jak i później. Obok naturalnie zabarwionych włosów pojawiają się te pozbawione pigmentu, a fryzjer określa „udział bieli we włosach” lub stopień siwienia. Rozróżniamy:

Włosy jasne:

białe (albinizm) – włosy bez melaniny
blond – są to włosy prawie pozbawione melaniny, mają bardzo małą ilość euomelaniny

rude – najczęściej spotykane w postaci mieszanek z innymi kolorami, mają dużą ilość feomelaniny i małą ilość eumelaniny
siwe – włosy koloru szarego przechodzącego czasami w biel, często spotykane u ludzi w podeszłym wieku, oznaczają brak melaniny zarówno feomelaniny jak i eumelaniny

Włosy ciemne:

brązowe – szatyn, pod wpływem światła mogą wykazywać czerwone lub złote odcienie, mają średnią ilość eumelaniny
czarne - ciemnobrunatne brunet, najbardziej bogate w melaninę, mają bardzo dużo eumelaniny

Grubość włosów

Informacja o grubości Twoich włosów pozwoli na lepsze dopasowanie składników odżywczych. Dotyczy grubości jednego pasma włosów, nie całkowitej objętości włosów.

Cienkie - mają bardzo małą średnicę, gdzie pojedyncze pasma są ledwie wyczuwalne pod dotykiem O niezwykle delikatnej strukturze, w dotyku przypominające włosy dzieci. Wymagają one specjalnej pielęgnacji i troski. Kosmetyki, które się na nie nanosi nie powinny obciążać ich powierzchni. Warto za to, żeby dodawały objętości i blasku.
Normalne - mają średnicę odrobinę mniejszą, niż dziurka od igły Mają mocniejszą strukturę od tych cienkich, są też od nich bardziej wytrzymałe i mniej podatne na zniszczenia. 
Grube - mają średnicę o grubości dziurki od igły Są zazwyczaj bardzo mocne, lśniące i zdrowe. Bywają trudne do ułożenia, ale są za to wytrzymałe i odporne na negatywne czynniki zewnętrzne.

Aby prawidłowo określić grubość włosa należy wykonać badanie pod mikroskopem.

Objętość włosów

W przypadku objętości włosów, pod uwagę bierze się gęstość pukli i grubość włosa.

Rzadkie - mała objętość, po związaniu pasm w kucyk mają one poniżej 5 cm objętości
Normalne - normalna objętość, po związaniu pukli mają one między 5 cm a 10 cm objętości
Gęste - duża objętość, kucyk ma ponad 10 cm objętości

Najlepszym sposobem pomiaru jest związanie włosów w kucyk i zmierzenie obwodu.

Porowatość włosów

Porowatość pukli określa zestaw charakterystycznych dla danych włosów cech, a także zdecydowanie ułatwia wybór odpowiedniej pielęgnacji. Włosy dzielimy na 3 typy porowatości biorąc pod uwagę ułożenie łusek pojedynczego włosa i rozmiary przerw między nimi. Im bardziej łuski włosa są rozchylone tym większa jest ich porowatość.

Włosy niskoporowate łuski domknięte, przylegają do kory, zazwyczaj to włosy zdrowe, błyszczące, którym blisko jest do ideału. Po umyciu dość długo schną. Bardzo łatwo je rozczesać, nie plączą się w ciągu dnia. Najczęściej są proste i trudne w stylizacji (próby kręcenia na lokówkę zazwyczaj kończą się niepowodzeniem), są one trudne do ułożenia. Niestety włosy niskoporowate często bywają cienkie, brakuje im objętości. 

Jak pielęgnować włosy niskoporowate? Tak naprawdę nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, bo są naturalnie zdrowe, nawilżone i sprężyste. Nie wymagają nakładania maski lub odżywki po każdym myciu, można to robić np. co drugie mycie. Włosów niskoporowatych nie należy obciążać, dlatego warto sięgać po lekkie, nieobciążające formuły, które zawierają w szczególności emolienty i humektanty (np. z aloesem, mocznikiem, gliceryną), które podkreślą blask włosów i dodadzą im miękkości oraz objętości. Olejki polecane do włosów niskoporowatych to przede wszystkim olej kokosowy, masło shea lub masło kakaowe. Mniej istotne mogą okazać się proteiny, których kosmyki będą miały pod dostatkiem – nie można ich jednak całkowicie eliminować z pielęgnacji.

Włosy średnioporowate łuski są lekko odchylone, uznaje się za najpopularniejszy typ włosów. Posiadają one cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Najczęściej są lekko falowane, są podatne na stylizację, wyglądają na zdrowe, ale mimo wszystko brakuje im odrobiny blasku i nawilżenia dlatego mogą być matowe i puszące. Ze względu na to, że łatwiej też wchłaniają wodę, dłużej schną po umyciu. Ta cecha wpływa także na puszenie się włosów średnioporowatych, m.in. pod wpływem wilgoci powietrza. Takie pukle są bardziej narażone na zniszczenie niż włosy niskoporowate, dlatego należy zapewnić im większą ochronę.

Podczas pielęgnacji włosów średnioporowatych, bardzo ważne jest zachowanie równowagi PEH, z uwzględnieniem większej podaży emolientów i humektantów niż protein. Warto także zwrócić szczególną uwagę na końcówki włosów – należy chronić je przed rozdwajaniem specjalnymi kosmetykami.

Włosy wysokoporowate łuski są mocno odchylone, tego typu pasma bardzo często mają tendencję do kręcenia i puszenia się. Włosy są suche, łamliwe, plączące, pozbawione blasku. Szybko schną, sprawiają problemy podczas rozczesywania. Potrzebują największej uwagi ze wszystkich typów porowatości włosów ponieważ, są podatne na zniszczenia, a także wpływ czynników zewnętrznych. Tego typu pasma z łatwością mogą się rozdwajać. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji matowieją i stają się szorstkie. Wysoka porowatość włosów może być cechą naturalną, ale może też wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji, stylizacji oraz koloryzacji włosów. Ich cechą charakterystyczną jest szybkość, z jaką przyjmują i oddają wodę a także inne substancje, które na nie nakładamy. Dlatego dobór właściwych kosmetyków może okazać się kluczowy.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych powinna regularnie dostarczać składniki z trzech grup: protein, emolientów i humektantów. Warto sięgać po kosmetyki, które zdefiniują skręt, dodadzą mu elastyczności i blasku. Warto także regularnie nawilżać i olejować włosy, ale tak, żeby ich nie przeciążać.

Jak określić porowatość?
Można na kilka sposobów. Jedyną pewną metodą jest badanie mikroskopijne. Kolejna metoda - wzrokowa i dotykowa: jeśli nasze włosy są z natury
gładkie, lśniące, w dotyku śliskie możemy mieć włosy niskoporowate. Jeśli są kruche, pozbawione blasku, mają skłonności do plątania, a w dotyku są szorstkie mogą być to włosy wysokoporowate lub średnioporowate. Można również przeprowadzić test wody - test na porowatość włosów ze szklanką to najpopularniejsza metoda określenia porowatości włosów. Polega na obserwacji włosa umieszczonego w szklance wody. Aby przeprowadzić domowy test na porowatość włosów, przygotuj szklankę z letnią wodą, a następnie wyrwij jeden włos i włóż go do wody. Zostaw go na kilku minut, a później sprawdź, jak zmienił swoje położenie. Jeśli włos po kilku minutach nadal znajduje się na powierzchni wody – najprawdopodobniej masz włosy niskoporowate. Jeśli opadł na samo dno, Twoje włosy prawdopodobnie są wysokoporowate. Natomiast jeśli znajduje się w połowie – mówimy o włosach średnioporowatych. Warto taki test przeprowadzić kilka razy, aby mieć pewność, że zawsze otrzymamy ten sam wynik.

Dziennie wypada ok. 60 włosów. Życie pojedynczego włosa trwa do ok. 6–7 lat. Włosy najszybciej rosną w lecie i w czasie snu, oraz między 16–24 rokiem życia. Pomiędzy 40–50 roku życia kobiety tracą ok. 20 % włosów, z wiekiem włosy stają się coraz suchsze.

Wbrew pozorom nie tak łatwo jest dobrać odpowiednie kosmetyki do konkretnego typu włosów i ich rodzaju. Warto więc bazując na powyższych informacjach, określić do jakiej grupy należą nasze włosy i na tej podstawie postawić na ich odpowiednią pielęgnację. Może to być pierwszy krok do poprawy ich wyglądu, ale i do uzyskania lepszej ich kondycji. Jeśli masz trudność w ocenie stanu swoich włosów, warto wykonać specjalistyczne badania u trychologa, który oceni ich strukturę i pomoże dopasować pielęgnację.


Wiedz i pamiętaj, że:

  • jeśli skóra Twojej głowy jest podrażniona, zaczerwieniona lub pojawiły się rany, poradź się lekarza. Nie wskazane jest wykonywanie żadnych zabiegów fryzjerskich, a nawet strzyżenia. Unikaj też peelingu skóry głowy.
  • jeśli Twoje włosy należą do grupy przetłuszczających się, wykonuj regularnie peeling skóry głowy. Unikaj stosowania odżywek do włosów blisko skóry głowy.

  • jeśli Twoje włosy są cienkie i delikatne, wybieraj produkty dedykowane tej grupie włosów. Takie kosmetyki zawierają lżejsze oleje, często sięgaj po lekkie odżywki w spray’u.

  • jeśli Twoje włosy są zniszczone, regularnie dostarczaj im wszystkich składników odżywczych: proteiny, emolienty i humektanty.

  • jeśli super kosmetyk działa genialnie na włosy koleżanki, niestety nie oznacza to, że tak samo będzie działał na Twoje włosy. 

  • szampon do włosów, (mimo nazwy!) powinien być dobierany przede wszystkim pod kątem skóry głowy. To skalp, a nie włosy, myjemy szamponem i nie ma potrzeby rozprowadzać go na całych puklach. Wystarczy, że spłuczemy wytworzoną na skórze pianę po całej długości włosów. To najważniejsza zasada!

  • odżywkę aplikuj równomiernie na całej długości włosów (omijając skórę głowy), na porządnie osuszone ręcznikiem włosy aby uniknąć rozcieńczania produktu z nadmiarem wody, który mógł pozostać na włosach.

  • prawidłowe rozczesywanie włosów to także ich pielęgnacja, unikaj tarcia, (to niszczy łuski)!

  • stylizacja włosów tylko i wyłącznie z termoochroną i odpowiednimi kosmetykami, unikaj gorącego nawiewu!

  • dostarczenie odpowiednich witamin i minerałów to podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, zadbaj więc o właściwą dietę swoją i Twoich włosów oraz jak najspokojniejszy styl życia!

 

Włosy są mocne i sprężyste. Typowy, niezniszczony włos może unieść około 90 g. Przeciętna osoba ma około 100.000 włosów, tak więc można by na nich zawiesić 9.000 kg! 

Poniżej przedstawiamy Ci odpowiednio posegregowane produkty, które warto posiadać w swojej łazience!

Jaki produkt chciałabyś dodać do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

Uzupełnienie pielęgnacji o właściwy produkt może pomóc Ci w uzyskaniu zdrowo-wyglądających włosów!

PEELING DO SCALPU

Skóra głowy potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby włosy wyglądały na zdrowe, dlatego też istotna jest jej właściwa pielęgnacja i oczyszczanie.

SERUM DO SKÓRY GŁOWY

Problemy związane z włosami często wynikają z zaburzenia równowagi skóry głowy, odpowiednio dobrane serum do skóry głowy może wpłynąć na poprawienie kondycji całych włosów.

TERMOOCHRONA DO WŁOSÓW

Produkty termoochronne wygładzają pasma włosów, ułatwiają stylizację, a także chronią włosy przez zniszczeniem ich struktury w wyniku działania ciepła.

OLEJKI DO WŁOSÓW

Moc składników zamkniętych w formule olejków do włosów powoduje, iż włosy stają się miękkie, lśniące i wyglądają zdrowo.

SUCHE SZAMPONY​ DO WŁOSÓW​​​

W dni, gdy nie myjesz włosów suchy szampon jest idealnym rozwiązaniem powodującym efekt odświeżenia i uniesienia włosów.

ODŚWIEŻENIE SKRĘTU​​​​​​ LOKÓW

Produkty podkreślające skręt wzmacniają sprężystość fal i loków, zmniejszają puszenie się, a jednocześnie pozostawiają efekt lśniących włosów.

PIELĘGNACJA NA NOC

Tak jak skóra twarzy, włosy także wymagają odpowiednio dopasowanej pielęgnacji w ciągu nocy.

KURACJE DO WŁOSÓW

Produkty najsilniej działające w dziedzinie regeneracji, odbudowy i pielęgnacji włosów.

Jakie są Twoje główne problemy i potrzeby?

Twoje główne problemy i potrzeby to te, które chciałabyś zaadresować w pierwszej kolejności.

WYPADANIE WŁOSÓW

Włosy stały się osłabione w wyniku działania wewnętrznych (hormony, stres, dieta) lub zewnętrznych czynników (zanieczyszczenia, styl życia). Włókna włosów stają się osłabione i podatne na uszkodzenia.

PIELĘGNACJA BLONDÓW

Rozjaśniane włosy zostały pozbawione składników odżywczych i nawilżenia. Co więcej, na włosach blond zachodzi proces utleniania, prowadząc do powstawiania efektu "żółtych" pasm.

SUCHE I MATOWE WŁOSY

Suche włosy są matowe i chropowate w dotyku. Na utratę nawilżenia wpływają czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, włosy stają się szorstkie i zaczynają rozdwajać się na końcach. 

ŁUPIEŻ ŁUSZCZENIE

Łupież jest problemem skórnym, który objawia się jako łuszczenie naskórka oraz uczucie swędzenia skóry głowy powodującego dyskomfort.

WRAŻLIWA SKÓRA GŁOWY

Wrażliwa skóra głowy objawia się uczuciem pieczenia powodującego dyskomfort, przyczyną mogą być wewnętrzne jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe.

PIELĘGNACJA ANTI-AGE

Z wiekiem włosy stają się osłabione, matowe i cienkie, a skóra głowy bardziej sucha i wrażliwa.

ZNISZCZONE WŁOSY

Struktura włosów została zniszczona przez zabiegi chemiczne, termiczne i mechaniczne. Włókna są osłabione i podatne na uszkodzenia.

PRZETŁUSZCZANIE SIĘ

Naturalna produkcja sebum pozwala na utrzymanie zdrowo wyglądających włosów, dopiero jego nadprodukcja powoduje problemy z przetuszczaniem się, swędzeniem, a także czasem nieprzyjemnym zapachem.

OCHRONA KOLORU UV

Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza na plaży gdzie włosy są również narażone na podrażnienie przez sól i piasek, może prowadzić do poczucia suchych włosów.

ZBYT MAŁA OBJĘTOŚĆ

Utrata objętości włókien włosowych wpływa na spadek ich sprężystości i zmianę ich struktury.

WYPŁUKIWANIE KOLORU

Wymywanie koloru z koloryzowanych włosów z czasem powoduje jego blaknięcie, przez co włosy stają się matowe i suche.

ZREDUKOWANIE PUSZENIA

Wysokoporowate i suche włosy puszą się, gdy wilgotność powietrza jest wyższa, niż poziom nawodnienia Twoich włosów.

ŁAMLIWE I OSŁABIONE

Osłabione włosy stają się podatne na uszkodzenia, co powoduje iż trudniej jest zapuścić je na długości.

WŁOSY BEZ POŁYSKU

Włosy pozbawione połysku stają się matowe. Często jest to wynikiem nierównej struktury na powierzchni włókien.

ZESTRESOWANE WŁOSY

Efekt zaburzeń hormonalnych, w tym wywołanych kłopotami z tarczycą, nadmiaru nerwów oraz przyjmowania niektórych leków.

ROZDWAJAJĄCE SIĘ KOŃCÓWKI

Zaczynają się rozdwajać, gdy ich zewnętrzna warstwa ulega uszkodzeniu, prowadząc do ich pękania lub strzępienia się. Często towarzyszy temu łamanie się włosów, suche i martwe końcówki.

Pozdrawiamy Serdecznie! Zespół KAROhurt.pl

P.S. Podobał Ci się nasz artykuł? Będziemy wdzięczni za komentarz :) Interesuje Cię więcej? Chcesz o coś zapytać? Śmiało! Jesteśmy do Waszej dyspozycji!

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Oceń wpis
[brak]
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź