Jaki rodzaj farby do włosów jest dla Ciebie odpowiedni? Rodzaje preparatów

Jaki rodzaj farby do włosów jest dla Ciebie odpowiedni? Rodzaje preparatów
16-10-2023
0

To właśnie jesienią najczęściej zmieniają się wybory klientek w kontekście koloryzacji. Pojawia się więcej miedzi i rudości, ciepłych blondów oraz otulających brązów.

Wybór odpowiedniej farby do włosów to nie łatwe zadanie, zwłaszcza dla amatorów. Produktów do farbowania włosów jest ogrom! Odcienie, numery farb, refleksy to jedno, natomiast rodzaj farby do włosów to druga bardzo ważna kwestia. Koloryzacja włosów potocznie nazywana farbowaniem to nic innego jak zmiana ich barwy przy użyciu specjalnych środków do tego przeznaczonych. Preparaty do koloryzacji, potocznie nazywane farbami, służą do nadawania włosom pożądanego koloru czy zmiany lub nadania odmiennego, oczekiwanego odcienia. Różnią się między innymi sposobem działania, trwałością, formułą, składem, zastosowaniem itp. Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje farb, o których Wam dzisiaj opowiemy...

1. Koloryzacja permanentna TRWAŁA

Farby trwale koloryzujące dające różne efekty kolorystyczne: od soczystych jednolicie kryjących do subtelniejszych, rozświetlających. Wszystkie produkty do trwałego farbowania kryją włosy siwe w 100%. Pozwalają na utrzymanie się zmienionego koloru włosów nawet po ich wielokrotnym myciu. Oznacza to, że kolor jest wtłaczany w strukturę włosa i utrzymuje się w niej na stałe.

Trwała farba, na włosach utrzymuje się od 4 do 6 tygodni, choć dokładny czas zależy m.in. od indywidualnej struktury włosów. Trwałe farbowanie to proces, który wymaga połączenia farby (kremu koloryzującego) z odpowiednią emulsją utleniającą (zwaną również jako: aktywator, oksydant, woda, developer, utleniacz). W składzie farb do włosów zazwyczaj występuje amoniak (lub inna substancja alkalizująca) oraz nadtlenek wodoru (oksydant, utleniacz) które połączone razem, otwierają łuskę włosa i zmieniają strukturę melaniny i keratyny. Obie substancje biorą udział w tworzeniu się sztucznego barwnika i osadzają go wewnątrz włosa. Trwała farba do włosów może rozjaśnić włosy, przyciemnić, zafarbować na tym samym poziomie, zmieniając tylko odcień. Ważne, aby farbę wymieszać z oksydantem na krótko przed rozpoczęciem nakładania produktów na włosy najlepiej w plastikowych przyborach.

Trwała farba do włosów przenika w strukturę włosów, cząsteczki pigmentu dostają się do warstwy korowej włosa i zadamawiają się tam na dobre. Kolor pozostaje więc dopóki włosy nie zostaną ponownie pofarbowane, rozjaśnione albo obcięte. Włos zafarbowany raz farbą permanentną już nigdy nie będzie włosem naturalnym. Do trwałych farb należą również rozjaśniacze, których działanie polega na utlenianiu melaniny we włosach. W ten sposób włosy tracą barwnik i rozjaśniają się.

 

2. Koloryzacja demi-permanentna PÓŁTRWAŁA

Farby półtrwale koloryzujące kryją włosy od 50 do 70%. Są idealne do tonowania oraz pierwszych koloryzacji włosów, zapewniając subtelną zmianę odcienia włosów. Nie wnikają one do wnętrza włosa, a jedynie osadzają się na jego powierzchni „otulając” go kolorem, dzięki sukcesywnemu wypłukiwaniu się z włosów odrost nie jest tak bardzo widoczny jak w przypadku farb trwałych.

Farba półtrwała, którą miesza się z aktywatorem o niewielkim stężeniu który potrzebny jest aby delikatnie unieść łuski włosa. Pigmenty bezpośrednie wnikają tylko pod łuskę, nie dostają się do wnętrza włosa. Farba demi-permanentna pokryje niewielką ilość siwych włosów i można nakładać ją na naturalne włosy. Wiele kobiet stawia na takie farbowanie podczas ciąży. Coraz większą popularnością cieszą się też farby demi-permanentne ton w ton, które pozwalają na częste eksperymentowanie z różnymi odcieniami czy odświeżanie koloru włosów pomiędzy kolejnymi farbowaniami. Zaletą jest brak widocznych odrostów – kolor wymywa się równomiernie.

Demi-permanentne farby zazwyczaj nie zawierają amoniaku czy innej substancji alkalizującej. W składzie posiadają często substancje odżywcze i pielęgnujące, dzięki którym włosy pięknie błyszczą jeszcze długo po koloryzacji. Przez to, te farby są uważane jako delikatniejsze i nie drażnią ostrym zapachem. Farba półtrwała utrzymuje się na włosach do ok. 6 - 20 myć, choć dokładny czas zależy m.in. od indywidualnej struktury włosów. 

 

3. Koloryzacja semi-permanentna ZMYWALNA BEZPOŚREDNIA

Zmywalne produkty do koloryzacji włosów, nie kryjące siwizny w naturalnych oraz szalonych kolorach. Często w formie płukanek, szamponów koloryzujących, tonerów, lakierów, masek, pianek lub farb pozwalają na osiągnięcie koloru „na chwilę”. To koloryzacja bezpośrednia bez potrzeby mieszania z utleniaczami. Produkty nakładane bezpośrednio z opakowania, utrzymujące się od 1 do kilku myć.

Nie potrzebuje mieszania z aktywatorem ponieważ zawiera pigmenty bezpośrednie, które oklejają włos na zewnątrz. Nakłada się bezpośrednio na świeżo umyte włosy suche lub wilgotne.
Semi-permanentne farby/tonery to wszystkie te, które znajdziesz zamknięte w saszetkach, tubkach, także te w odważnych kolorach np. różowy, niebieski, fioletowy itd. W ich składzie znajdziesz przede wszystkim rozpuszczalny w wodzie pigment, który – podobnie jak w przypadku farb ton w ton – otula włosy nowym kolorem. Bardzo krótka trwałość farb zmywalnych wynika z braku amoniaku i utleniaczy, które w farbach trwałych wnikają w strukturę włosa.

Semi-permanentną farbę możesz również dodać do swojej ulubionej maski lub odżywki aby stworzyć w ten sposób mieszankę koloryzującą. Taką pielęgnację koloryzującą nakładasz po umyciu włosów i oprócz pielęgnacyjnego działania, z każdym razem delikatnie odświeża się kolor Twoich włosów.

W zależności od produktu, utrzymują się na włosach od 1 do kilku myć. Efekt docelowy produktów zmywalnych, zależy w głównej mierze od wyjściowego koloru włosów, im są one jaśniejsze (naturalnie lub po zafarbowaniu) tym odcień będzie intensywniejszy oraz będzie dłużej się utrzymywał, zwłaszcza na włosach uwrażliwionych.

Jaki rodzaj farby do włosów wybrać?

Decydując, weź pod uwagę przede wszystkim stan wyjściowy, strukturę, obecny kolor oraz stopień uwrażliwienia Twoich włosów. Jeśli na przykład włosy są zniszczone (po rozjaśnianiu, czy innych zabiegach chemicznych) lepiej użyj łagodniejszej farby, np. półtrwałej ton w ton, która da równomierny efekt połączony z dodatkową pielęgnacją, który możesz spokojnie ponowić za jakiś czas. Jeśli natomiast zależy Ci na pokryciu siwizny, wybierz koloryzację trwałą, albo wybierz taką półtrwałą farbę, która pokryje siwe włosy.

Nasza wskazówka: W zależności od potrzeb, na odrosty możesz użyć farby trwałej, natomiast na pozostałe długości i końcówki włosów farby półtrwałej.  

Niezależnie od tego na jaki rodzaj koloryzacji się zdecydujesz, pamiętaj, by sięgać po dobrej jakości farby. Nie znajdziesz ich w drogerii, możesz jednak bez problemu dostać je w hurtowni fryzjerskiej i wykonać farbowanie włosów w domu. Jeśli potrzebujesz porady pamiętaj, że nasi Doradcy są do Twojej dyspozycji!

Warto też pomyśleć o ochronie włosów podczas koloryzacji, szczególnie jeśli włosy są zniszczone lub delikatne i wrażliwe. Dobrym sposobem są specjalne produkty w postaci plexów, olejków, kropli, które dodaje się do farby albo preparat, który nakładamy na włosy przed lub po aplikacji mieszanki koloryzującej. Dzięki temu kosmetyk ochroni łuskę włosa przed chemicznymi związkami, a jednocześnie dostarczy substancji nawilżających i regenerujących. Dzięki temu włosy po farbowaniu będą jeszcze piękniejsze, a przede wszystkim zdrowsze. Po farbowaniu włosów warto też użyć kosmetyku zakwaszającego włosy. Nie zapominaj też o specjalnej pielęgnacji włosów koloryzowanych. Bez względu na użyty rodzaj farby do włosów warto używać kosmetyków do włosów farbowanych, które pielęgnują kolor i fachowo dbają o kondycję włosów. Stosuj też maski i olejki, które dla Twoich włosów są jak odżywcze SPA dla skóry i pomogą Ci zachować maksymalnie długi czas koloryzacji włosów!

Pozdrawiamy Serdecznie! Zespół KAROhurt.pl

P.S. Podobał Ci się nasz artykuł? Będziemy wdzięczni za komentarz :) Interesuje Cię więcej? Chcesz o coś zapytać? Śmiało! Jesteśmy do Waszej dyspozycji!

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Oceń wpis
[brak]
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź